Léčení jizev
Dávejme svým jizvám pozornost
Představme si svoji kůži jako saténový šátek. Pokud se v něm udělá díra a my ji zašijete, ovlivníme velkou část celé struktury. Látka už nikdy nebude taková, jaká byla na začátku. Tak to funguje s jizvou na naší kůži. Většina z nás má na těle nějaké jizvy. Některé jsou malé, po škrábancích, jiné velké, například po císařském řezu, nebo operaci. Někdy vyblednou, jsou méně nápadné, ale zůstávají s námi navždy. Jako nějaké memento. V naší společnosti je jizvám všeobecně věnována velmi malá pozornost. Přitom jejich vliv na naše tělo je nesmírný. Taková jizva může ovlivnit nejen tu část těla, na které vznikla, ale taky úplně jinou a způsobit například to, že Vás bolí rameno nebo krční páteř a přitom je jizva v podbřišku. A vy marně hledáte původ bolesti.
Jak taková jizva vzniká?
Jizva je přirozeným následkem léčivého procesu, když dojde ke zranění. A její vzhled a velikost záleží na mnoha faktorech. Ovlivňuje ji její původ, ale taky náš věk, pohlaví, nebo dokonce geny.
Původ jizev je různý. Můžou být následkem popálení. Většinou se jedná o nešťastnou náhodu, nebo nepozornost. Nedávno se to stalo mojí 15 leté dceři, která si lehla na horkou kulmu a vytvořila si na boku velkou ránu. Má po ni jizvu, které se už nikdy nezbaví. Mnozí mají jizvy po nějaké operaci. Řekli by jste, že taková laparoskopie je pro tělo velmi šetrná, ale jizvy po ní vznikají taky, a to nejen na povrchu, ale i pod kůží ve formě srůstů. Sice nejsou na povrchu vidět, ale můžou způsobit hodně nepříjemností. Jizvy vznikají taky po různých chronických zánětech, nebo infekcích. Úraz, jako je pád z kola, nebo třeba ze stromu může být také příčinou vzniku jizev.
Jak nedobře vyléčená jizva vypadá?
Je vpadlá, nebo naopak vyboulená a ještě se někdy i zvětšuje za své hranice.
Jizvy v oblasti pánve
Pokud jste žena, tak je velká pravděpodobnost, že nějakou tu jizvu v oblasti pánve máte. Je celá skupina žen, které přivedly své dítě na svět císařským řezem. Každá 4. žena porodila tímto způsobem a číslo se pořád zvyšuje. Moje kamarádka má za sebou tři takové operace. Schopnost jejího těla k samoléčení je mimořádná a její trojitá rána se ji dobře zhojila a nepozoruje na sobě žádné následky. Věnovala jizvám péči i náležitou pozornost. Více než půl roku se denně o jizvy starala. Někdy tento proces léčení potřebuje delší čas, klidně i celé dva roky. Je však hodně žen, které císařský řez poznamenal a ony trpí různými bolestmi a to nejen v oblasti, kde se jizvy nachází. Je jedno jestli jste po operaci slepého střeva, kýly, žlučníku, vaječníků, nebo Vám u porodu nastřihli hráz, nebo jste prodělala císařský řez. Jakýkoliv zásah do oblasti pánve může vést nejen k necitlivosti, bolestivosti, ale i nedostatku proudění energie.
Proč je pánev důležitá?
Jizvy v oblasti pánve můžou způsobovat bolesti při styku, nepohyblivost vnitřních orgánů, necitlivost vagíny. Ovlivňují potěšení z intimity, která je pro náš život tak zásadní. Právě tyto jizvy v oblasti podbřišku a pánve jsou ty, s kterými ve své praxi pracuji. Pánev je místem našeho ženství, životodárné síly, potěšení, které je pro ženu zásadní. Zdravý intimní život znamená napojení na svoji sílu a kreativitu. Proto je nutné, aby každá žena věnovala pozornost péči o své jizvy.
Vliv jizvy na tělo
Tkáň je v místě jizvy narušena a tím ovlivní pohyblivost daného místa, vzniká pocit “tahání”. Jakoby to celé nestačilo, jizvy omezují některé funkce těla, jako je pohyblivost kloubů a svalů a může se vytvořit bolestivost na úplně jiných místech, než na kterém je samotná jizva.
Vliv jizvy na duši
Když jsme smutní, používáme poetickou větu: Mám jizvu na duši. Tato věta vyjadřuje přesně to, co taková jizva opravdu může způsobit. S každým zásahem do těla, se musí naše tělo vypořádat a často se jedná o určitý druh traumatu. Vzhledem k tomu v nás vzniká emoce, a ta se dotkne naší duše. Tato emoce pak “sedí“ v daném místě samotné jizvy, jako nějaká bolestivá vzpomínka, která se váže na danou událost. Mnoho žen se vůbec nechce své jizvy dotýkat a úplně ji odmítá, jakoby chtělo ten traumatický zážitek úplně vytěsnit. To, ale bohužel nejde. Pokud chceme toto místo oživit, emoci, která se k místu váže potřebujeme rozpustit, zpracovat. K tomu při léčení jizvy dochází.
Léčení jizev
Dobrá zpráva je, že s každou jizvou, jak novou i starou dvacet nebo třeba třicet let se dá pracovat tak, že Vás přestane trápit a ovlivňovat zbytek těla. Jeden ze způsobů je fyzicky a emočně velmi náročný jak pro terapeuta, tak pro klienta. S jizvou se pracuje opravdu do hloubky a často je proces bolestivý až dramatický. Tento přístup mi připadne příliš náročný pro obě strany, takže ho ve své praxi nepoužívám.
Mnohem bližší mi je jemnější práce, kdy se pracuje s respektem ke klientovi a jeho emoci a vztahu k danému místu. Pomáhá ho šířit kolegyně Sylvie Šabacká. Práce s jizvou tak vede k přijímání této části těla, od které jsme často úplně odpojení, protože tam zaniká citlivost. Jizvu prostě odepíšeme, jako něco, co nám téměř nepatří. Přijetí a následná jemná doteková pozornost správným způsobem, může vyléčit i léta staré jizvy. Najednou přestávají bolesti v částech těla, které nás ani nenapadlo spojovat s jizvou. Zároveň se zpracovává případná emoce, která je s jizvou spojena.
Kdy přijít na sezení?
Nejlepší je začít pracovat s jizvou od začátku jejího vzniku, to znamená, co nejdříve. Má to výhodu v tom, že pomáháte léčivému procesu, aby šel správným směrem. Přijít můžete ale i s jizvou, jakkoliv starou, kdy cítíte, že je to potřeba… Někdy stačí jedno, dvě sezení, které Vám pomohou k tomu, aby jste svoji jizvu přijali a naučili se s ní pracovat. Pokud dáte svému tělu pozornost a péči, odmění se Vám zdravím, radostí a naplněným intimním životem.
Pokud Vás trápí podobné problémy, přijďte na sezení Léčení jizev.